UK   FR   NO
Pomoc

Potrzebujesz więcej informacji?
Wyślij e-maila ze strony 'Kontakt' lub zadzwoń: +48 602 694 826

Statystyki wizyt:
Razem: 1504613
Dzisiaj: 677
Obecnie: 4

Średniowiecze Śląska

Program obejmuje zwiedzanie Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem historii panowania dynastii książąt piastowskich, działalności zakonu Cystersów i związków z Marchią Brandenburską.

Studyjny program autorski Stowarzyszenia Historyków Marchii Brandenburskiej z Berlina „Pius Princeps”.

 

 

Dzień  1

Przyjazd do Głogowa. Zwiedzanie muzeum w głogowskim zamku. Po obiedzie przejazd do Legnicy i zwiedzanie miasta. Muzeum Miedzi, Kościół Św.Jana, Wieża Głogowska i Mauzoleum Piastów linii legnicko-brzeskiej. Przerwa kawowa i przejazd do Środy Śląskiej. Zwiedzanie Muzeum Regionalnego ze słynnym skarbem średzkim. Po kolacji przejazd do Wrocławia. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

 

Dzień  2

Zwiedzanie Wrocławia – Ostrów Tumski, katedra, Uniwersytet z Aulą Leopoldyna, klasztor sióstr Urszulanek z Mauzoleum Piastów, biblioteka Ossolineum, Rynek z ratuszem i kościół Św. Elżbiety. Po obiedzie wyjazd autokarem do Oleśnicy. Zwiedzanie zamku, biblioteki łańcuchowej przy bazylice mniejszej, murów obronnych z Bramą Wrocławską. Przejazd do Trzebnicy i zwiedzanie bazyliki z grobem Św. Jadwigi. Spacer po Lesie Bukowym szlakiem Drogi Krzyżowej do kościółka Czternastu Św. Wspomożycieli. W lokalnej restauracji kolacja z występem zespołu folklorystycznego. Powrót do Wrocławia na nocleg.

 

Dzień  3

Rejs statkiem po Odrze z przystani przy Wyspie Piaskowej, a następnie przejazd do klasztoru Cystersów w Lubiążu. Zwiedzanie klasztoru i obiad w lokalnej restauracji. Po obiedzie przejazd do Legnickiego Pola. Zwiedzanie kościoła Św. Jadwigi Dientzenhofera z freskami Assama i muzeum bitwy pod Legnicą w 1241 roku. Kolejnym odwiedzanym miastem jest Złotoryja z fragmentami murów miejskich i gotyckim kościołem farnym Narodzenia NMP, wybudowanym pod patronatem Henryka I Brodatego, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie. Po przerwie kawowej przejazd do Lwówka Śląskiego i zakwaterowanie w hotelu. Po kolacji wieczorny spacer wzdłuż dobrze zachowanych, średniowiecznych murów miejskich.

 

Dzień  4

Przejazd do Siedlęcina i zwiedzanie Książęcej Wieży Rycerskiej z I poł. XIV w. z freskami przedstawiającymi legendę o rycerzu sir Lancelocie. Spacer po zaporze na rzece Bóbr w Pilchowicach i zwiedzanie ruin zamku piastowskiego z XIII wieku we Wleniu. Po obiedzie powrót do Lwówka i zwiedzanie ratusza, a następnie przejazd do zamku Grodziec, którego początki sięgają XII wieku. Zwiedzanie zamku, przerwa na kawę i przejazd autokarem na kolację i nocleg w Żarach.

 

Dzień  5

Przejazd autokarem do Nowogrodu Bobrzańskiego leżącego na historycznej linii granicznej pomiędzy Śląskiem a Brandenburgią. Zwiedzanie zabytkowych kościołów z XIII wieku Wniebowzięcia NMP oraz Św. Bartłomieja. Kontynuacja przejazdu do Kostrzynia nad Odrą. Zwiedzanie ruin zamku i kościoła farnego pod wezwaniem NMP. Po obiedzie wyjazd do Santoka i zwiedzanie muzeum grodu Santok. Przeprawa promem do miejsca grodziska odkrytego na drugim brzegu Warty. Przy sprzyjających warunkach hydrologicznych rejs statkiem do Gorzowa Wlkp.

Przejazd autokarem na dworzec PKP w Kostrzyniu. Zakończenie programu.