UK   FR   NO
Pomoc

Potrzebujesz więcej informacji?
Wyślij e-maila ze strony 'Kontakt' lub zadzwoń: +48 602 694 826

Statystyki wizyt:
Razem: 1530088
Dzisiaj: 49
Obecnie: 1

Średniowieczny Szlak Cystersów

Program studyjny, ilustrujący średniowieczną ekspansję religijną Cystersów i biskupów lubuskich na Wschód Europy, poprzez prezentację zachowanych najstarszych zabytków architektury romańskiej w środkowej i południowej Polsce. Dodatkowo wiele miejsc związanych z nowszą historią i kulturą Polski.

Program autorski Stowarzyszenia Historyków Marchii Brandenburskiej z Berlina. Rozpoczyna się w Koninie, ale równie dobrze może rozpoczynać się w każdym innym mieście.

 

 

Dzień  1

Przyjazd do Konina. Kolacja i nocleg w hotelu.

 

Dzień  2

Wyjazd autokarem do Sulejowa. Zwiedzanie dawnego opactwa Cystersów. Kościół Św. Tomasza z 1177 roku i klasztor z kapitularzem i gotyckimi krużgankami. Obiad w zaadaptowanym na cele turystyczne „Podklasztorzu”. Przejazd do Opatowa, który od 1237 roku należał do biskupów lubuskich. Zwiedzanie kolegiaty Św. Marcina z XII wieku i kontynuacja podróży do Sandomierza. Zwiedzanie Starego Miasta z rynkiem i ratuszem, Domem Długosza i bazyliką katedralną Narodzenia NMP. Spacer podziemną trasą turystyczną i wejście na Wieżę Opatowską. Przejazd do Baranowa Sandomierskiego i zwiedzanie zamku rodu Leszczyńskich, nazywanego „małym Wawelem”. Kolacja w hotelowej restauracji i przejazd na nocleg do Rzeszowa.

 

Dzień  3

Wyjazd do Łańcuta i zwiedzanie pałacu, parku i powozowni. Obiad w Łańcucie. Przejazd do Stępiny i zwiedzanie bunkra kolejowego, który w czasie II Wojny Światowej był punktem dowodzenia armii niemieckiej atakującej Związek Radziecki. Wędrówka piesza ze Stępiny do Frysztaka przez Czrnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy. Przejazd do Krosna na kolację i nocleg.

 

Dzień  4

Zwiedzanie miasta i Muzeum Regionalnego z piękną kolekcją lamp naftowych. Przejazd do Tarnowa i zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego Sztuki Sakralnej, zabytkowej zabudowy rynku, katedry Narodzenia NMP z nagrobnymi rzeźbami rodu Tarnowskich i Ostrogskich oraz resztek dawnej żydowskiej mykwy w stylu mauretańskim. Obiad w romskiej restauracji, jednej z nielicznych tego typu w Europie. Przejazd do Dębna i zwiedzanie zamku z XV wieku. Kontynuacja podróży do Wieliczki i zwiedzanie Trasy Turystycznej w Kopalni Soli, unikalnej atrakcji figurującej od 1978 roku na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kolacja w Wieliczce i przejazd na nocleg do Krakowa.

 

Dzień  5

Zwiedzanie Krakowa. Barbakan, Droga Królewska, Rynek, Sukiennice, Collegium Maius, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, wzgórze wawelskie z zamkiem królewskim i katedrą. Po obiedzie rejs statkiem po Wiśle i zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz oraz terenów, na których w czasie II Wojny Światowej znajdowało się krakowskie getto z muzeum w fabryce Oskara Schindlera. Kolacja na Kazimierzu z koncertem muzyki klezmerskiej.

 

Dzień  6

Wyjazd z Krakowa do Miechowa. Zwiedzanie Bazyliki Grobu Bożego, drugiej na świecie świątyni, która uzyskała ten tytuł. Tu w 1136 po II wyprawie krzyżowej rycerz Jaksa herbu Gryf sprowadził zakonników z Zakonu Kanoników Stróżów Grobu Chrystusowego, zwanych później „bożogrobcami” lub „miechowitami”. Kolejnym etapem podróży jest Jędrzejów i zwiedzanie pierwszego w Polsce opactwa Cystersów będącego w XII wieku filią burgundzkiego klasztoru Marimond wraz z kościołem Św. Trójcy i grobem słynnego polskiego kronikarza Wincentego Kadłubka. Po zwiedzeniu słynnego jędrzejowskiego Muzeum Zegarów im.Przypkowskich przejazd do Złotego Potoku na obiad a następnie kontynuacja podróży do Konina.

Zakończenie programu na dworcu PKP w Koninie.