UK   FR   NO

Wąwóz Myśliborski i Jawor

Oferujemy spacer przez krainę wygasłych wulkanów oraz wizytę w Centrum Edukacji Ekologicznej połaczoną z możliwością przeprowadzenia zajęć laboratoryjnych związanych z ochroną środowiska. Po spacerze - ognisko.

 

Wycieczka do jednego z najbardziej uroczych zakatków Dolnego Śląska. W wąwozie myśliborskim w okolicach Jawora znajduje się unikalny rezerwat przyrodniczy. Trasa wiedzie dnem wąwozu wyrzeźbionego przez tysiace lat przez potok Jawornik. Zbocza wąwozu wysokie miejscami na 30 metrów podobne są amerykańskim kanionom. Atrakcją przyrodniczą jest wystepujaca tu endemicznie paproć Olgebranda, zwana ze wzgledu na kształt liści także "Jelenim językiem". Paproć ta nawet zimą nie więdnie i zachowuje swój zielony kolor. Można ją spotkać w Polsce tylko w dwóch miejscach, na Lubelszczyźnie i w wąwozie myśliborskim. Trasa wiedzie także przez dąbrowę ze śladami prasłowiańskiego grodziska z X wieku. W końcowej części trasy spacerowej roztacza się piękny widok na Chełmy, wzgórza, które przed 50-cioma milionami lat były stożkami podmorskich wulkanów.

 

W Centrum Edukacji Ekologicznej możemy obejrzeć wystawę fauny i flory wąwozu myśliborskiego i uczestniczyć w lekcji ekologii. W drodze powrotnej krótki postój na malowniczym rynku w Jaworze z podcieniami kamienic, w których miesciły się kantory kupców handlujacych suknem, płótnem i innymi tkaninami.

 

 

Na wycieczkę wyjeżdżamy o godz. 8:00. Czas trwania 8 godzin.