UK   FR   NO
Pomoc

Potrzebujesz więcej informacji?
Wyślij e-maila ze strony 'Kontakt' lub zadzwoń: +48 602 694 826

Statystyki wizyt:
Razem: 1504704
Dzisiaj: 768
Obecnie: 2

Pszczelarstwo na Litwie

Pszczelarstwo na Litwie ma tysiącletnią tradycję i ze względu na czystość środowiska naturalnego, duże obszary lasów i łąk, może służyć w Europie za wzorcowo rozwiniętą gałąź gospodarki rolnej. Jest szeroko rozpowszechnione w terenach wiejskich stanowiąc w wielu przypadkach jedno z głównych źródeł dochodu rolników. Litwa jest nie tylko znaczącym producentem miodu, ale także opartych na nim lekach i kosmetykach.
Program pozwala poznać pszczelarstwo litewskie i jego osiągnięcia. Jest jedną z najlepszych platform wymiany doświadczeń. Przy okazji daje możliwość zwiedzenia Wilna i Kowna, największych miast Litwy z ich cennymi zabytkami.

 

 

Dzień 1

Przylot do Kowna lub Wilna. Wizyta w położonej na przedmieściach Wilna pasiece S. Kucinskasa. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Wilnie.

 

Dzień 2

Wyjazd do regionu Moletai i zwiedznie pasieki L.Tarakeviciusa. Przejazd do regionu Ignalina, tradycyjnie związanego z pszczelarstwem i po obiedzie w miejscowości Paluse odwiedziny w unikalnym skansenie pszczelarskim Stripeikai obrazującym dawne tradycje pszczelarskie. Powrót do Wilna na kolację i nocleg.

 

Dzień 3

Wizyta w firmie JSC „Biciu korys”, jednego z największych w krajach nadbałtyckich dostawców sprzętu pszczelarskiego, uli, wirówek i odzieży ochronnej. W godzinach popołudniowych zwiedzanie stolicy Litwy Wilna. Katedra Św.Kazimierza, Kościół Św.Anny, Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej, Ratusz i plac ratuszowy, pałac prezydencki i Uniwersytet. Kolacja i nocleg w hotelu.

 

Dzień 4

Wyjazd do oddalonego o 130 km Kedainiai i odwiedziny Wydziału Pszczelarstwa Litewskiego Instytutu Rolnictwa. Przejazd w rejon Siauliai i odwiedziny w pasiece pszczelarza Maciene w Ginkunai. Przejazd do symbolu litewskiej walki o wolność i tolerancję religijną, na słynną Górę Krzyży. Przejazd do Kowna na kolację i nocleg.

 

Dzień 5

Wyjazd z Kowna w rejon Noreiskiskes do pasieki lokalnego pszczelarza Amsiejusa, a następnie przejazd do pasieki G.Olseviciusa w okolicach Prienai. Powrót do Kowna na kolację i nocleg.

 

Dzień 6

Kolejny dzień wizyt pszczelarskich. Przejazd do regionu Kaisiadorys i odwiedziny u pszczelarza T.Bloznelisa.Stare ule są także częścią odwiedzanego skansenu wsi litewskiej Rumsiskes. W godzinach popołudniowych zwiedzanie Kowna z przewodnikiem. Ruiny zamku, rynek z ratuszem, Katedra, spacer odrestaurowaną ulicą Wileńską. Uroczysta kolacja z występem zespołu folklorystycznego.

 

Dzień 7

Transfer do portu lotniczego w Kownie lub Wilnie i zakończenie programu.