UK   FR   NO

Kraina mleka, żubrów i bocianich gniazd

Studyjna wyprawa w północno-wschodnie rejony Polski. Wciąż mało znany wizerunek polskiej wsi, gdzie rozwój hodowli zwierząt i upraw roślinnych stale rośnie, przynosząc korzystne zmiany w tej najuboższej części Polski, nazywanej "Ścianą Wschodnią". To słynna "kraina mleka" z największymi w Polsce zakładami mleczarskimi, to najstarszy w Europie zachowany las naturalny, znajdująca się na światowej liście dziedzictwa – Puszcza Białowieska. To także oryginalna wiejska architektura z malowniczymi cerkiewkami i gościnni, serdeczni ludzie. Program Welcome Tourist przeznaczony jest zarówno dla rolników, jak i dla uczniów i studentów średnich i wyższych szkół rolniczych.

 

 

Welcome Tourist proponuje następujące szczegóły programu:

 

Dzień 1

Przyjazd do Warszawy, zwiedzanie miasta, kolacja w stylowym lokalu na Starym Mieście.
Nocleg w Warszawie.

 

Dzień 2

Wyjazd na Podlasie. Spotkanie informacyjne z doradcami w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Spotkania z okolicznymi rolnikami, odwiedziny w gospodarstwach rolnych, objazd wielkoobszarowych upraw roślinnych i wizyta na farmie mlecznej średniej wielkości.
Kolacja i nocleg w Szepietowie.


Dzień 3

Po śniadaniu prezentacja instalacji do produkcji oleju napędowego z roślin oleistych i możliwości wykorzystania tego typu urządzeń przez rolników indywidualnych. Przejazd do szkoły rolniczej, spotkanie z uczniami, zwiedzanie szkolnego gospodarstwa i wspólny obiad. W okresie wakacyjnym odwiedziny w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Przejazd na farmę najlepszego producenta mleka w województwie podlaskim a następnie zwiedzanie polsko-francuskich Zakładów Lactalis produkujących m.in. słynne sery "President".
Na koniec przejazd do Białowieży na kolację i nocleg.

 

Dzień 4

Po śniadaniu wizyta w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, a następnie zwiedzanie kompleksu gastronomiczno-hotelowego "Białowieża Towarowa", gdzie w zaadaptowanych salonkach carskiego pociągu, urządzono luksusowe apartamenty, a budynek stacji kolejowej z początku ubiegłego wieku zamieniono na ekskluzywną restaurację. Kolejnym punktem zwiedzania są imponujące Zakłady "Pronar", zatrudniające kilka tysięcy pracowników. Zakłady produkują około 35 typów traktorów, ponad 60 typów przyczep dla rolnictwa i budownictwa oraz różnorodne maszyny dla gospodarki komunalnej, leśnictwa i drogownictwa. "Pronar" jest także jednym z czterech największych na świecie producentów felg stalowych do maszyn i samochodów. Po obiedzie na terenie zakładu, przejazd w rejon Białegostoku i zwiedzanie dwóch gospodarstw. Producenta roślin oraz hodowcy bydła mięsnego i drobiu – blisko pół miliona broilerów rocznie.
Kolacja i nocleg w rejonie Białegostoku.

 

Dzień 5

Po śniadaniu przejazd do Zakładów "Polmos" w Białymstoku, rektyfikujących 90 tys. litrów spirytusu na dobę, producenta słynnej  polskiej wódki "Żubrówki". Zwiedzanie zakładu wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Alternatywnie możliwa wizyta na giełdzie towarowej, gdzie odbywa się handel hurtowy produktami rolnymi i skąd wędrują one do sąsiednich krajów, na Białoruś, Litwę , Ukrainę i do krajów nadbałtyckich. Wyjazd w drogę powrotną do Warszawy przez Tykocin, ze zwiedzaniem tamtejszej synagogi, należącej do największych i najlepiej zachowanych w Europie.
Po obiedzie w stylowej restauracji powrót do Warszawy na kolację i nocleg.

 

Dzień 6

Po wykwaterowaniu z hotelu przejazd do centrum Warszawy i kontynuacja zwiedzania miasta. Po obiedzie czas wolny na zakupy w reprezentacyjnym centrum handlowym, przejazd na lotnisko i zakończenie imprezy.

 

 

Istnieje możliwość wydłużenia programu w rejonie Puszczy Białowieskiej, o dodatkowy dzień. Jest wówczas możliwość odbycia trzygodzinnej podróży wąskotorową kolejką leśną lub odwiedzenia bryczkami ścisłych rezerwatów Białowieskiego Parku Narodowego w towarzystwie wyspecjalizowanych przewodników BPN.

Autor:Boss