UK   FR   NO

Panorama polskiego rolnictwa i gospodarki leśnej

Program zapoznaje uczestników z systemem doradztwa rolniczego, hodowlą bydła mlecznego, uprawą warzyw i kwiatów, problemami rolnictwa ekologicznego, standardem bazy agroturystycznej i gospodarką leśną. Jest także okazją do odwiedzenia atrakcyjnych turystycznie miejsc: zabytkowego centrum Łodzi nazywanej polskim Manchesterem, sanktuarium maryjnego  na Jasnej Górze, Kaplicy Czaszek w Czermnej, Zamku Książ, Europejskiego Miasta Kultury 2016 – Wrocławia oraz Doliny Królów u stóp najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy z jej zamkami i obiektami sakralnymi.

 

 

Dzień 1

Przyjazd do Łodzi. Zwiedzanie miasta, kolacja i nocleg w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

 

Dzień 2

Prezentacja działalności ODR i spotkanie z pracownikami. Przejazd do Skierniewic i zwiedzanie Instytutu Warzywnictwa i Sadownictwa. Zwiedzanie farmy ekologicznej w okolicach Radomska i przejazd do Częstochowy na kolację. Wieczorna wizyta w jasnogórskim sanktuarium maryjnym i przejazd na nocleg w województwie śląskim

 

Dzień 3

Zwiedzanie założonego w XIX wieku zespołu parkowego fabrykantów Donnersmarcków w Świerklańcu i wizyta w ogrodniczym centrum „Śląski Ogród”. Przejazd do Wrocławia na kolację i nocleg ze zwiedzaniem po drodze dużej hodowlanej fermy krów mlecznych.

 

Dzień 4

Wyjazd do gospodarstwa szklarniowego w Siechnicach i zwiedzanie 36 hektarów szklarni produkcyjnych z warzywami, kwiatami i roślinami ozdobnymi. Przejazd do Kotliny Kłodzkiej i zwiedzanie ogrodu roslin medycznych w Paszkowie. Kolacja i nocleg w Kudowie Zdroju.

 

Dzień 5

Zwiedzanie uzdrowiska i słynnej Kaplicy Czaszek w Czermnej. Wizyta na farmie agroturystycznej i w skansenie dawnych maszyn rolniczych w Wambierzycach. Przejazd do Książa i zwiedzanie największego na Dolnym Śląsku zamku, kompleksu stajni Państwowego Stada Ogierów i palmiarni. Przejazd do Kostrzycy koło Jeleniej Góry na kolację i nocleg.

 

Dzień 6

Zwiedzanie unikalnego w skali europejskiej Banku Genów, placówki Lasów Państwowych. Wizyta w Karpaczu, centrum rekreacyjnym Karkonoszy i zwiedzanie słynnego kościółka Wang oraz rekreacyjnego centrum „Western City”, żywcem wyjętego z filmów o Dzikim Zachodzie. Kolacja w romantycznym zakątku, w drodze na nocleg do Wrocławia.

 

Dzień 7

Wyjazd na fermę krów mlecznych w okolicach Milicza. Spotkanie z gospodarzami i degustacja produktów lokalnej mleczarni. Przejazd do Gołuchowa i zwiedzanie Oddziału Muzeum Narodowego w pięknym zamku Działyńskich wzniesionym w stylu francuskiego renesansu, z największą w Polsce kolekcją waz antycznych.
Wizyta w Centrum Kultury Leśnej, zwanym potocznie Muzeum Lasu. Przejazd do Konstantynowa Łódzkiego na kolację i nocleg.

 

Dzień 8

Zakończenie programu i wyjazd. (Sugerowany punkt przyjazdu i wyjazdu – Łódzki port lotniczy)