UK   FR   NO

Rolnictwo południowej Polski i Słowacji

Program pozwala poznać charakter gospodarki rolnej w południowej Polsce i w przygranicznych regionach Słowacji. Hodowla trzody chlewnej, krów ras mlecznych i mięsnych, hodowla koni, projektowanie ogrodów i szklarniowe uprawy warzyw. Jednocześnie uczestnicy programu mają okazję odwiedzenia obiektów z listy UNESCO (Banska Stiavnica, Muzeum Auschwitz, Kraków), poznać folklor polskiej wsi i dziedzictwo kultury romskiej. Ciekawy zwłaszcza dla miłośników koni i przyszłych hodowców bydła.

 

 

Dzień 1

Przyjazd do Krakowa, zwiedzanie miasta z przewodnikiem i kolacja w jednej ze staromiejskich restauracji.

 

Dzień 2

Wyjazd do fermy hodowlanej trzody chlewnej pod Krakowem i spotkanie z hodowcą. Przejazd do Tarnowa, zwiedzanie starego miasta z katedrą i muzeum regionalnym. Wizyta w „malowanej wsi” Zalipiu, połączona z odwiedzinami w centrum lokalnego folkloru „Domu Malarek” i muzeum w dawnym domu Zofii Curyłowej, uważanej za głównego twórcę i propagatora zalipiańskich, kwiatowych motywów dekoracyjnych. Powrót do Tarnowa i udział w występie cygańskiego zespołu taneczno-muzycznego na terenie Muzeum Etnograficznego znanego z największej kolekcji dotyczącej kultury Romów w Polsce. Przejazd do stadniny koni w Starych Żukowicach na kolację i nocleg.

 

Dzień 3

Zwiedzanie stadniny i prezentacja treningu koni „quoterów” hodowanych do imprez typu rodeo i wyścigów na ¼ mili. Wyjazd do Wiślicy i zwiedzanie słynnej kolegiaty zbudowanej za panowania Kazimierza Wielkiego, jednego  z najstarszych zabytków sztuki gotyckiej w Polsce. Przejazd do wsi Młodzawy i zwiedzanie prywatnego ogrodu udostępnianego turystom założonego przez artystę plastyka prowadzącego firmę projektową założeń parkowych i ogrodów. Spotkanie z właścicielem. Przejazd do słynnej stadniny koni arabskich w Michałowie. Zwiedzanie stadniny i spotkanie z dyrekcją. Przejazd do Ojcowskiego Parku Narodowego na kolację i nocleg.

 

Dzień 4

Zwiedzanie szklarni produkcyjnych zakładów produkcji pomidorów i ogórków  w Krzeszowicach. Przejazd do Oświęcimia i zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kolacja i nocleg w Oświęcimiu.

 

Dzień 5

Wyjazd na Słowację. Zwiedzanie fermy krów rasy Holstein (stado 900 sztuk, 3000 ha upraw). Przejazd na kolację i nocleg w hotelu w Zwoleniu.

 

Dzień 6

Przyjazd do centrum hodowli bydła w Zwoleniu. Oglądanie zwierząt zarodowych i spotkanie z pracownikami naukowymi. Wyjazd w rejon Oczowej  i zwiedzanie spółdzielni produkcyjnej (800 sztuk krów rasy Holstein, 5000 ha upraw własnych). Wizyta w światowej sławy zabytkowym mieście Banska Stiavnica, wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i jego zwiedzanie. Powrót do Zwolenia na kolację i nocleg.

 

Dzień 7

Przejazd w okolice Bańskiej Bystrzycy i wizyta w firmie prowadzącej lokalne centrum narciarskie oraz fermę owiec. Wyjazd w drogę powrotną do Polski na nocleg i kolację w Krakowie.

 

Dzień 8

Zakończenie programu. Czas wolny na zakupy i indywidualne zwiedzanie. Wyjazd.