UK   FR   NO

Rolnictwo terenów górskich w Polsce

Program studyjny dla studentów szkół rolniczych służący wymianie doświadczeń związanych z produkcją rolną w terenach górskich, zwłaszcza z sadownictwem, uprawą krzewów owocowych, pszczelarstwem, produkcją serów oraz soków naturalnych z owoców i warzyw. Daje także okazję poznania najciekawszych turystycznie miejsc w Małopolsce w tym czterech obiektów umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

Dzień 1

Przyjazd do Krakowa, zakwaterowanie w hotelu i popołudniowa wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Dwugodzinny spacer podziemną trasą turystyczną tego unikalnego zabytku wpisanego na listę UNESCO. Kolacja w podziemnej restauracji i powrót do hotelu w Krakowie na nocleg.

 

Dzień 2

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Zamek królewski i katedra na Wawelu, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kościół Franciszkanów, Rynek, ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Spotkanie ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczego im.Hugona Kołłątaja. Kolacja w jednej ze staromiejskich restauracji.

 

Dzień 3

Wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikami muzeum. Przejazd do Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II i obejrzenie poświęconej mu wystawy. Degustacja słynnych papieskich kremówek. Wyjazd do jednej z kwater agroturystycznych na spotkanie z przedstawicielami powiatowego zespołu doradców rolniczych. Następnie odwiedziny na plantacji szkółkarskiej drzew, krzewów i roślin ozdobnych, jednej z największych na terenie Małopolski. Przejazd na kolację i nocleg na farmie agroturystycznej.

 

Dzień 4

Przejazd do Rzeszotar do stadniny hodowlanej koni huculskich, rasy dobrze sprawdzającej się w warunkach górskich. Zwiedzanie stadniny i prezentacja jej form pracy przez właściciela. Przejazd do Niepołomic i wizyta w typowej hurtowni zaopatrzenia rolnictwa, sprzedającej maszyny rolnicze oraz środki  do produkcji i ochrony roślin. Zwiedzanie królewskiego zamku myśliwskiego i przejazd do Grodkowic,do placówki Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w dawnym pałacu Żeleńskich. Prezentacja pracy Instytutu. Powrót na farmę na kolację i nocleg.

 

Dzień 5

Wyjazd do Tęgoborza przez Lipnicę Murowaną, Tymową i Łososinę Dolną. Wizyta w gospodarstwie rolnym produkującym owoce, warzywa i kwiaty. Przejazd do Brzeznej, Oddziału Instytutu Warzywnictwa i Sadownictwa w Skierniewicach zajmującego się badaniami nad uprawą krzewów owocowych w warunkach górskich. Malin, czarnej i czerwonej porzeczki, agrestu i borówki amerykańskiej. Zakończenie dnia w Kamiannej, centrum polskiego pszczelarstwa. Kolacja i nocleg w Domu Pszczelarza.

 

Dzień 6

Poranna wizyta w niewielkim Muzeum Pszczelarstwa i w zabytkowej pasiece „Barć”. Zwiedzanie laboratorium hodowli matek pszczelich, jednego z wiodących w Europie. Wyjazd z Kamiannej do Zarzecza w gminie Łącko i zwiedzanie tłoczni soków z owoców i warzyw firmy „Maurer” (14 różnych soków) produkowanych bez konserwantów. Przejazd do Rogoźnika i zwiedzanie największej na Podhalu stadniny koni a następnie fermy krów mlecznych w Załucznem, słynnych z wydajności, prezentowanych corocznie na największej rolniczej imprezie w Polsce, targach POLAGRA w Poznaniu. Kolacja i nocleg w Zakopanem.

 

Dzień 7

Wizyta w Muzeum Tatr i Podhala oraz na targu prezentującym wyroby lokalnego rękodzieła i sery. Wyjazd do Sromowców i spływ Dunajcem do Krościenka. W drodze powrotnej do Krakowa wizyta w zabytkowym, drewnianym kościółku w Dębnie, figurującym również na liście UNESCO. Po przyjeżdzie do Krakowa kolacja i nocleg w hotelu.

 

Dzień 8

Zakończenie programu, wyjazd z Krakowa.